Jaka będzie najlepsza woda mineralna do biura?

  • Home
  • Woda
  • Jaka będzie najlepsza woda mineralna do biura?

Czemu woda jest tak ważna w naszym życiu? Dlaczego coraz większą wagę przykładamy również do prawidłowego nawodnienia w pracy? Czym grożą błędy i zaniedbania w tej kwestii? Czym jest etykieta biznesu oraz jaki ma ona związek z wodą mineralną. No i oczywiście jaka będzie najlepsza woda do biura – o tym przeczytasz poniżej.

Siedziba przedsiębiorstwa, spotkanie biznesowe i woda mineralna…

Siedziba Twojej firmy jest zazwyczaj również najważniejszym miejscem spotkań biznesowych. Nie dotyczy to rzecz jasna przedsiębiorców, którzy z racji swojej działalności są najczęściej gośćmi na takich spotkaniach 😉

Niemniej kiedy przedsiębiorstwo a w jego imieniu zarząd lub właściciel przyjmuje swoich gości oczywiste jest, że obowiązują na spotkaniu odpowiednie zasady zachowania (czym jest savoir-vivre przeczytasz w innych artykułach). Współcześnie firmy, przeprowadzają odpowiednie szkolenia z etykiety biznesu dla pracowników i top managementu.

Etykieta biznesu a więc pewne formy zachowania wywodzą się wprost z etykiety towarzyskiej i dawnych ceremoniałów właściwych dla poszczególnych kultur. Oczywiście zachowania te stopniowo ewoluują wraz z nowoczesnymi trendami i rozwojem technologii. Niemniej warto mieć na uwadze kontekst kulturowy zwłaszcza jeśli czeka nas spotkanie międzynarodowe. Często zawarcie umowy wymaga nawiązania osobistych relacji pomiędzy kontrahentami. Na spotkaniu to detale świadczące o charakterze czy zaangażowaniu partnera mogą być decydujące.

Na temat właściwego ubioru, gestów i zachowania powstało naprawdę wiele poradników i bez trudu pogłębimy swoją wiedzę w tej kwestii. Natomiast na temat jak i w czym pić napoje a szczególnie wodę mineralną wiemy zazwyczaj niewiele – należy ją podać w eleganckich szklankach.

Trochę o wodzie mineralnej

Naturalna woda mineralna, to taka, która znajduje się w głębokich warstwach ziemi i jest wolna od zanieczyszczeń środowiska. Wody mineralne charakteryzują się przede wszystkim naturalną czystością mikrobiologiczną i chemiczną. Stanowią one podstawę zdrowego trybu życia. Od stosunku ilościowego pomiędzy poszczególnymi składnikami mineralnymi w nich zawartych zależeć będzie ich późniejszy poziom przyswajalności przez ludzki organizm.

Ze względu na mineralizację wody rozróżniamy trzy podstawowe jej rodzaje:

Wody Wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg/l
Wody Średniozmineralizowane – od 500 – 1500 mg/l
Wody Niskomineralizowane do 500 mg/l
Naturalne wody mineralne mogą być uznane za lecznicze jeśli zawierają minimum 1000 mg/l składników mineralnych oraz mają udowodniony korzystny wpływ na poprawę funkcjonowania ludzkiego organizmu. Badania przeprowadzają oczywiście odpowiednie instytucje medyczne.

Odpowiednie podawanie wody mineralnej

Jeśli mamy w sobie choć szczyptę elegancji oraz choćby minimalny szacunek do rozmówcy to całkowicie wykluczamy możliwość podania na spotkaniu biznesowym wody mineralnej w plastikowych butelkach! Wodę mineralną w biurze podajemy wyłącznie w szklanych butelkach lub jeśli jesteśmy niereformowalnymi dusigroszami to zaopatrzmy się chociaż w eleganckie karafki. Kranówka? Jeśli spotkanie zorganizowane jest poza uzdrowiskiem słynącym z wód – również odpada.

Na stole w sali konferencyjnej lub biurze zarządu, gdzie przyjmowani są ważni goście zawsze powinny stać eleganckie szklanki. Pamiętajmy również, że butelka ekskluzywnej wody mineralnej powinna być otwierana dopiero przy stole i podobnie jak w przypadku wina czynimy to prezentując jej etykietę, choć nie tak ostentacyjnie 😉

Jeśli woda przechowywana jest prawidłowo ( w temperaturze ok 10 stopni Celsiusza) to może być podawana bezpośrednio. W przypadku gdy nie dysponujemy piwniczką na wino i w związku z tym nie możemy zapewnić takich warunków naszej wodzie, musimy posiłkować się chłodziarkami. Postarajmy się jednak, aby nie schładzać jej poniżej 8 stopni C. Oczywiście nie zmrażamy butelek! Woda straci wtedy swój naturalny smak i pierwotne właściwości nie mówiąc już o możliwości rozerwania butelki. Starajmy się także podczas schładzania nie uszkodzić etykiety.

Każda uznana przez somellierów wody, markowa woda mineralna charakteryzuje się niepowtarzalnym delikatnym smakiem, który może być zduszony przez różnorakie dodatki. Dlatego też lód w kostkach (akceptowalne) czy cytryna w plasterkach (nieco mniej) wskazane są głównie, gdy chcemy na bazie wody mineralnej zaserwować koktajl. Trend taki obserwujemy szczególnie w przypadku wody Perrier, która zadomowiła się modnych lokalach rozrywkowych i stanowi bazę dla wielu popularnych drinków.

A jeśli nie będziemy pić wody to co?

Picie wody jest bardzo ważne, co do tego nikogo nie trzeba przekonywać. Odpowiednia ilość spożywanej wody zmineralizowanej powoduje że organizm człowieka pracuje o niebo lepiej. Wody mineralne są niezbędnym elementem dla zdrowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ich niedostatek (odwodnienie) odpowiada za szereg negatywnych stanów m.in: migreny, bóle mięśni, złe samopoczucie, zmęczenie oraz wielu innych poważniejszych dolegliwości. Przyjmuje się powszechnie, że dorosły człowiek powinien (regularnie!) pić minimum 1,5 litra wody mineralnej dziennie. Przy zwiększonym wysiłku fizycznym i panujących wysokich temperaturach, oczywiście musimy zwiększyć ilość spożywanej przez nas wody. Odpowiednie nawadnianie organizmu poprawia wygląd skóry, przyśpiesza metabolizm i pomaga utrzymać niski poziom cholesterolu.

Gdy nadchodzi lato..

Woda zwłaszcza w lecie jest podstawą dla zapewnienia sprawności naszych podwładnych. Stąd też pracodawcy powinni zadbać o to, aby ich pracownicy mieli możliwość ciągłego dostępu do wody mineralnej w odpowiedniej ilości. Ciągle dominujący jest trend dzierżawy dystrybutorów wody wraz z zakontraktowaniem dostaw wody źródlanej w baniakach. Dla pracowników fizycznych wykonujących cięższą pracę wskazane jest w tym wypadku dostarczenie również wody wysokozmineralizowanej, która pomoże uzupełnić składniki mineralne i mikroelementy, które organizm traci w wyniku intensywnego wysiłku czy stresu (stresujecie swoich podwładnych? 😉 )

Drugie popularne podejście, to zakup butelkowanej wody mineralnej lub źródlanej (często w ilościach paletowych) w plastikowych butelkach. Tu pamiętajmy, że nieprawidłowo przechowywana woda w butelkach PET (w pomieszczeniu gdzie intensywnie świeci słońce lub panuje wysoka temperatura) będzie po prostu trująca.

Dbajmy o siebie i naszych pracowników!

Leave a Comment